lang

Nowoczesna chlewnia na 500 loch


Urszula i Wojciech Osipiak uroczyście otwierają nową chlewnię

Na początku maja 2014 r w miejscowości Sabnie w woj. mazowieckim, u Państwa Urszuli i Wojciecha Osipiak została otwarta kolejna chlewnia na 500 loch stada podstawowego. Państwo Osipiak hodowlą trzody chlewnej zajmują się od 8 lat. W 2006 r. wybudowali chlewnię ze ściółkowym systemem utrzymania na 800 szt. tuczników, a w 2010 r. powstała kolejna chlewnia na 1700 szt. tucznika z rusztowym systemem utrzymania. Wszystkie inwestycje były kompleksowo wyposażone przez firmę WESSTRON.
Zaprezentowana obecnie chlewnia przeznaczona jest na 500 loch i będzie pracowała w cyklu tygodniowym, co pozwoli uzyskać roczną produkcję tuczników na poziomie 7,5 tys. szt.

Inwestor zdecydował się na zastosowanie wentylacji kanałowej. Całkowity przepływ powietrza odbywa się pod podłogą, co zapewnia optymalną temperaturę o każdej porze roku. Zimą powietrze ogrzewane jest poprzez ścianki kanałów gnojowych, a latem korytarze podziemne chłodzą pomieszczenie. Dodatkowy regulowany wlot powietrza umieszczony pod korytem, na przedniej ścianie kojca porodowego sprawia, że locha znajdująca się w kojcu otrzymuje dodatkową porcję świeżego schłodzonego powietrza bezpośrednio skierowanego na tarczkę nosową.

W chlewni znajduje się sześć komór z 24 stanowiskami porodowymi, z czego jedna komora jest komorą rezerwową. Locha stoi na ruszcie żeliwnym, a prosięta na ruszcie plastikowym i macie grzewczej. Dodatkowy korytarz znajdujący się od strony głowy maciory umożliwia wygodny dostęp do koryta, dozownika i prosiąt
W budynku mieści się sektor krycia na 180 loch wyposażony w kojce indywidualne ustawione w trzech rzędach po 60 szt. Po każdych pięciu klatkach zastosowano bramkę przepędową do pracy z knurem. Zaletą kojca jest specjalna konstrukcja tylnych drzwiczek, które otwierają się zarówno do środka jak i na zewnątrz. Umożliwia to m.in. łatwy dostęp do maciory podczas inseminacji . Lampy zamontowane są centralnie nad głową maciory.
W tym samym pomieszczeniu znajduje się sześć kojców grupowych dla loszek remontowych, a w pomieszczeniu sąsiadującym jest komora dla sześciu knurów z fantomem i laboratorium.
Na otwarcie przybyło wielu zaproszonych gości, którzy z zaciekawieniem oglądali efekty zastosowania nowoczesnej technologii firmy WESSTRON.

 

Dane kontaktowe:

Augustowo 6 k/Bydgoszczy
86-022 Dobrcz, POLSKA
Czytaj więcej
icon_rzetelna

 

 

transp