lang

Zamknięcie otwartego cyklu w hodowli trzody chlewnej


uroczyste otwarcie tuczarni

Na początku maja 2014 r. we wsi Godziszewo w woj. wielkopolskim, u Państwa  Renaty i Wiesława Rosińskich została otwarta nowa tuczarnia na 2000 stanowisk. Państwo Rosińscy prowadzą własne gospodarstwo od 25 lat, na obszarze 52 ha, z czego 36 ha stanowi ich własność, a pozostałe 16 ha dzierżawią. Do tej pory hodowla odbywała się w cyklu otwartym. Ze względu na ciągle rosnący import prosiąt z Danii i Holandii Pan Rosiński zdecydował się na budowę nowej tuczarni i tym samym na zmianę cyklu hodowli z otwartego na zamknięty. Nowa tuczarnia została w całości wyposażona przez firmę Wesstron z Augustowa.

Budynek o długości  100 m i szerokości 20 m przedzielony jest wzdłuż 1-metrowym korytarzem, z którego są dwa wejścia do 5-ciu oddzielnych komór. W każdej komorze znajduje się 16 kojców, a każdy z nich przygotowany jest na 20 szt. tuczników. Takie rozwiązanie pozwala w momencie zasiedlenia komory na bardziej dokładną selekcję odchowanych warchlaków i zwiększenie efektywności hodowli.

Zamontowany przez firmę Wesstron system żywienia paszą suchą składa się ze stacji paszowych z zasypem automatycznym. Wyposażony jest w 2 smoczki, z których każdy obsługuje do 45 szt. zwierząt. Automat paszowy Multimat T wstawiony jest w przegrodę między dwoma sąsiadującymi ze sobą kojcami. W każdym kojcu dodatkowo znajduje się poidło miseczkowe. Pasze w gospodarstwie pochodzą z własnej produkcji z udziałem zakupionych koncentratów i mieszanek uzupełniających.

W nowej chlewni zainstalowano kanałowy system wentylacji z możliwością regulacji ruchu powietrza. Specjalne zasuwy umieszczone w drzwiach oddzielających korytarz centralny od komór umożliwiają dostarczanie do komór dodatkowego chłodnego powietrza w okresie letnim. Zainstalowane odpowiednie sterowniki pozwalają na regulację klimatu niezależnie w każdej komorze, w zależności od potrzeb tuczonych zwierząt.

Zużyte powietrze wyciągane jest z każdej komory trzema wentylatorami kominowymi. Łącznie zamontowano 15 wentylatorów kominowych o średnicy 50 cm każdy. Na zewnątrz budynku, wzdłuż ściany, za którą znajduje się korytarz komunikacyjny zamontowano wloty powietrza.  System alarmowy będzie skutecznie informował właścicieli chlewni o każdej awarii lub nieprawidłowości w działaniu wszelkich urządzeń.

W uroczystości otwarcia nowej tuczarni wzięło udział ponad 100 rolników – producentów trzody chlewnej. Wielu z nich stwierdziło, że chlewnia Państwa Rosińskich jest przykładem niezwykle racjonalnego wykorzystania prostych rozwiązań, bez ponoszenia zbędnych kosztów. Firma Wesstron okazała się idealnym i godnym zaufania partnerem

 

Dane kontaktowe:

Augustowo 6 k/Bydgoszczy
86-022 Dobrcz, POLSKA
Czytaj więcej
icon_rzetelna

 

 

transp