lang

Wentylacja

Wentylacja każdego budynku inwentarskiego jest bardzo ważnym zagadnieniem.

 

Wszystkie grupy wiekowe świń źle reagują na zbyt wysoką zawartość szkodliwych gazów, niską lub wysoką temperaturę, wysoką wilgotność powietrza oraz przeciągi. To właśnie nadmierna wilgoć jest najczęściej występującym problemem w większości budynków chlewni. Zawilgoceniu ulegają ściany, stropy i podłogi, co przyspiesza degradację budowli. W pomieszczeniach inwentarskich koniecznie zadbać należy o optymalną wymianę powietrza z zachowaniem wszystkich innych parametrów atmosfery chlewni (wilgotność, temperatura), a także o odprowadzenie wydzielonego dwutlenku węgla i amoniaku. Brak należytej ilości świeżego powietrza w niezwykle mocny sposób rzutuje nie tylko na obniżenie się dobrostanu świń, ale upośledza procesy fizjologiczne, obniżając uzyskiwane wyniki produkcyjne. 

 

Wymuszona wentylacja

 

Zastosowanie wentylacji wymuszonej umożliwia całkowite uniezależnienie jej prawidłowego działania od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz budynku, takich jak: siła i kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne czy temperatura.

 

Aby dostarczyć danej grupie zwierząt niezbędną ilość świeżego powietrza konieczne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń wywiewnych (usuwających z budynku zużyte powietrze) 

i nawiewnych (doprowadzających powietrze).   

 

Dane kontaktowe:

Augustowo 6 k/Bydgoszczy
86-022 Dobrcz, POLSKA
Czytaj więcej
icon_rzetelna

 

 

transp