chlewnia

Chlewnia jako budynek inwentarski musi spełniać wszystkie wymogi konieczne do prawidłowego rozwoju zwierząt i zachowania ich dobrostanu. Istotna jest wystarczająca ilość miejsca dla trzody chlewnej, aby mogła ona swobodnie poruszać się, odpoczywać i jeść. Znaczącą rolę odgrywa również zachowanie odpowiedniej temperatury i wentylacji. Jakie są wobec tego najistotniejsze elementy wyposażenia chlewni?

Co jest najważniejsze w wyposażeniu nowoczesnej chlewni?

Prawidłowo funkcjonujące chlewnie powinny zapewniać dobre warunki zwierzętom, dlatego najważniejsze elementy ich wyposażenia to:

  • Kojce, których wymiary muszą gwarantować dobrostan zwierząt, co zostało szczegółowo określone w przepisach prawa. Wielkość kojców jest różna zależnie od płci zwierząt, ich liczby w jednym miejscu oraz wieku. Inne wymagania wielkościowe będą dla loch, warchlaków, tuczników czy knurów. Jednak zawsze zwierzę musi mieć wystarczającą ilość miejsca na wszystkie czynności życiowe.
  • Poidła i karmniki, które warto wybrać bardzo dokładnie i zgodnie ze specyfiką danej hodowli, ponieważ są kluczowe dla optymalnego przyrostu masy ciała zwierząt. Najważniejszy jest stały dostęp do wody w optymalnych ilościach. Drugi istotny element to karmniki, których wybór zależy od rodzaju stosowanej paszy, wieku zwierząt, a także ich liczby.
  • Urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne, które są niezbędne w nowoczesnej chlewni, aby nie tylko zapewnić wymianę powietrza, ale także utrzymać właściwą jego temperaturę, w tym szczególnie schładzać je w okresie letnim. Zapewnienie optymalnej temperatury i wentylacji jest kluczowe dla dobrostanu zwierząt, ponieważ hodowane w nieodpowiednich warunkach będą bardziej podatne na choroby i różnorodne zakażenia, przez co obniży się ich produkcyjność.