granulat paszowy dla świń

Zapewnienie odpowiedniej ilości pokarmu to jeden z warunków prawidłowego rozwoju trzody chlewnej, a co za tym idzie również opłacalności jej hodowli. Jednak szczególnie przy dużych stadach zwierząt ręczne zadawanie paszy jest bardzo czasochłonne i trudno wtedy oszacować, czy każda ze świń otrzymuje jej optymalną ilość. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest w takim przypadku zdecydowanie się na zainstalowanie automatycznych systemów karmienia, które wyróżniają się wieloma zaletami.

Precyzyjność automatycznych systemów karmienia

Tradycyjne ręczne zadawanie pokarmu trzodzie chlewnej może być bardzo nieprecyzyjne i powodować, że zwierzęta mające zwiększone zapotrzebowanie na paszę, na przykład lochy, nie dostają jej wystarczającej ilości. Dlatego warto zdecydować się na zakup elektronicznych dozowników pokarmu, które pozwalają na wydawanie porcji jedzenia kilka razy dziennie, dzięki czemu zwierzęta dostają jego optymalne porcje. Dodatkowo praca takich systemów karmienia może być kontrolowana za pomocą komputera, co umożliwia sprawdzanie na bieżąco, czy każda ze świń dostała odpowiednią ilość paszy.

Dlaczego warto wybrać elektroniczny system dozowania pokarmu?

Automatyczne systemy karmienia pozwalają na zapewnienie wysokiej wydajności hodowli, ponieważ umożliwiają wydawanie optymalnej ilości paszy kilka razy dziennie oraz dosypywanie jej, gdy czujnik wykrywa, że pojemnik jest już pusty albo gdy zwierzę poruszy wyzwalacz urządzenia. Takie rozwiązania zmniejszają ilość codziennej pracy przy obsłudze zwierząt, a także ograniczają marnowanie pokarmu, który jest zjadany w całości. Tego rodzaju systemy są szczególnie ważne w przypadku hodowli loch, które muszą być dobrze odżywione, aby wydać na świat wiele sztuk prosiąt, a następnie zapewnić im wystarczającą ilość mleka.